Opis Rasy
Hawańczyki

Hawańczyk inaczej Biszon hawanais pochodzi z zachodniej części basenu Morza Śródziemnego. Rasa ta nie pochodzi Kuby, natomiast w XVIII została tam przywieziona przez włoskich marynarzy. Pieski stały się ulubieńcami arystokracji, a ich brązowa okrywa włosowa była kojarzona z kolorem kubańskich cygar i stąd powstała teoria o kubańskim pochodzeniu tej rasy. Rasa ta jednak powoli zaczęła zanikać na Kubie i dopiero dzięki przewiezieniu wielu psów do Ameryki udało się odbudować i uratować rasę tych sympatycznych piesków przed wyginięciem.

Do Europy hawańczyki dotarły dopiero na początku lat osiemdziesiątych. W Polsce jest coraz więcej przedstawicieli tej wspaniałej rasy, niestety wiele psów znajduje się także w pseudo hodowlach. Hawańczyk należy do IX grupy psów ozdobnych i do towarzystwa, wzorzec FCI nr.250. Jest psem małym, żywym o stosunkowo krótkich kończynach i o pięknym, gęstym, długim i nie liniejącym włosie, co w przypadku takiej szaty jest ogromną zaletą. Jego sylwetka jest wpisana w prostokąt.

Bardzo ciekawą cechą u tej rasy jest ogromna różnorodność kolorów szaty i w zasadzie każdy miot hawańczyków jest dla hodowcy niespodzianką kolorystyczną.

Hawańczyki mają delikatne usposobienie, są łagodne i przyjacielskie zarówno do zwierząt jak i do ludzi, zawsze żywe i skore do zabawy, jednak doskonale pełnią także rolę psa stróżującego, alarmując szczekaniem opiekuna o tym, że ktoś zbliża się do domui. Pieski te uwielbiają ruch i świetnie sprawdzają się w agility, a także chętnie biorą udział w długich spacerach i wycieczkach rowerowych, oczywiście w tempie i dystansie dostosowanym do ich wielkości.Created by Diamond Studio :: All right's reserved :: Copyright M.Jabłoński
Home | O mnie | Moje pierwsze psy | Border Collie | Moja Borderka - Nami | Szczenięta | Poprzednie mioty | Linki