Wiele słyszałem o tej rasie psów, a będąc w ciągłym kontakcie z moim wieloletnim przyjacielem dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy.

Oczywiście border collie nie są psami dla każdego, ale twierdzenie, że każdy border jest pracocholikiem jest nie jest do końca słuszne. Znane mi bordery, w domu zachowują się bardzo spokojnie, co prawda nie odstępują właściciela na krok, ale dopiero na widok piłeczki, czy możliwości poćwiczenia na torze agility bardzo się ożywiają i wtedy widać ich zapał i zamiłowanie do pracy. Oczywiście są także duże różnice indywidualne pomiędzy poszczególnymi psami. Ważne jest też z jakich linii psy pochodzą i na pewno bordery pochodzące z linii typowo użytkowych będą mniej predestynowane do życia w mieszkaniu, niż psy z linii wystawowych, u których instynkt pasterski jest z reguły słabszy.

Border collie, pomimo swoich wspaniałych cech nie jest psem dla każdego i absolutnie należy zrezygnować z posiadania psa tej rasy, jeżeli nie jesteśmy w stanie poświęcić mu dużo czasu, oraz gdy prowadzimy mało aktywny tryb życia. Pies ten wymaga uwagi i zaangażowania ze strony właściciela, codziennych ćwiczeń fizycznych i umysłowych, a zwykły spacerek na smyczy absolutnie mu nie wystarcza. Psy, które nie mają takich możliwości nudząc się same wynajdują sobie rozmaite zajęcia np. dewastacja kanapy, gryzienie mebli oraz inne niepożądane czynności, oczywiście są za to karcone, a nikt nie wnika w przyczynę ich zachowania. Jeżeli jednak prowadzimy aktywny tryb życia i pragniemy mieć wpatrzonego w nas psa, który wszystkie nasze komendy wykonuje z zapałem, a kilkugodzinne treningi z psem sprawiają nam frajdę, to trafiliśmy w dziesiątkę, bo to jest pies dla nas.

W Polsce powstaje coraz więcej "psich" klubów sportowych, w których z borderem można poćwiczyć agility, frisbee, flyball, obiedence, a jeżeli ktoś zainteresowany jest pasterstwem, można także zobaczyć jak sprawdzi się nasz border w tej roli, aczkolwiek, jeżeli nie mamy chęci dalej angażować się w "pasienie", to lepiej nie rozbudzać niepotrzebnie w naszym psie tej pasji.

Bordery są psami inteligentnymi, uwielbiają psie sporty, a klubów do których można się zapisać z psem jest obecnie bardzo dużo. Jeżeli nie mamy jednak takiej możliwości to można samemu dysponując własnym terenem zrobić dla psów przeszkody, których konstrukcje oraz dokładny opis można znaleźć w Internecie. Poza ćwiczeniami ruchowymi psy te lubią pracować umysłowo. Łatwo uczą się różnych sztuczek, akrobacji. Bardzo pomocny w szkoleniu borderów oraz psów innych ras jest klikier.

Jako pierwsza sprowadziła border collie do Polski Kamila Wiecińska prowadząca hodowlę "Bordery z Porządnej Rodziny", a były to przywiezione w 1996 roku z Holandii dwie suczki: Zeta i Zory of Thoroughbred. Pierwsze szczenięta tej rasy w Polsce uzyskano od Zory w 1998 roku.
Do Warszawy bordery zostały sprowadzone przez Martę Jankowską "Hodowla Tempo".
Jednym z pierwszych psów był sprowadzony z Danii w 1996 roku tricolor Erti, pies o wspaniałym pochodzeniu, wywodzący się z hodowli Igor o tradycjach sportowych. Poza karierą sportową Erti zasłynął jako pies reklamowy, wspaniale się tam prezentując.

W ciągu następnych lat powstało wiele nowych, liczących się hodowli. Obecnie, w Polsce jest ponad 35 hodowli psów tej rasy i cały czas powstają nowe, oraz kilkanaście uznanych reproduktorów.
Dzięki popularyzacji tej wspaniałej rasy, miłośników borderów jest coraz więcej. Należy jednak szczególną uwagę przywiązywać do właściwych kojarzeń tych psów, stosując odpowiedni dobór partnerów i bezwzględnie eliminować tzw. pseudo hodowle, gdzie psy nie mają wiadomego pochodzenia, odpowiednich badań i zgody ze ZKwP na rozmnażanie.

Border collie pochodzi nie jak się powszechnie uważa z Anglii, ale ze Szkocji, a właściwie z Border Country, leżącej pomiędzy tymi dwoma krajami i właśnie tam używano tych psów do wypasania owiec. Prawdopodobnie stąd pochodzi nazwa rasy, ponieważ słowo border oznacza w języku angielskim granicę, a collie można tłumaczyć jako użyteczny, pasterski, pasący owce. Aby odróżnić psy tego typu od innych "collie" w 1915 roku sekretarz Międzynarodowego Stowarzyszenia Psów Pasterskich ISDS James Reid poprzedził nazwę collie słowem border i tak powstał oficjalnie "border collie".

Rasę border collie oficjalnie uznano w 1842 roku, a obowiązujący wzorzec rasy uznał i zatwierdził brytyjski Kennel Club w 1976 roku. Za najsławniejszego psa, od którego wywodzą się współczesne linie borderów uważa się urodzonego w 1883 roku w północnej Anglii w hodowli Adama Te1fera psa Old Hempa, na którego eksterierze oparty jest wzorzec tej rasy.

Hodowla Border Collie z Michałowej Łąki :: Domowa hodowla borderów
Created by Diamond Studio :: All right's reserved :: Copyright M.Jabłoński
Home | O mnie | Moje pierwsze psy | Border Collie | Moja Borderka - Nami | Szczenięta | Poprzednie mioty | Linki