Zwierzętami interesowałem się od zawsze, najpierw były to drobne ssaki, potem przez wiele lat ptaki. Zawsze marzyłem o posiadaniu psa i tak tez się stało.

Mając trzynaście lat przyniosłem do domu dwu miesięcznego owczarka niemieckiego, którego kupiłem za własne zarobione przez siebie pieniądze. Był to duży i bardzo ruchliwy szczeniak, ale udało mi się go dobrze wychować i ułożyć na tyle, że zdał eksternistycznie egzaminy na psa towarzyszącego, a potem obronnego. Tarzan spędzał ze mną wiele czasu, a będąc pełnoprawnym członkiem rodziny uczestniczył w jej życiu, a także w wakacyjnych wyjazdach. Uwielbiał pływanie, a aportowanie było jego pasją. Towarzyszył mi wiele lat i odszedł w wieku 13 lat w okresie moich studiów. Na następnego psa pozwoliłem sobie dopiero po kilku latach.

Latem 89 roku wyjechałem ze znajomymi do Skandynawii i tam wypatrzyłem ciekawą norweską rasę szpiców. Były to elghundy norweskie lub inaczej psy na łosie. Rasa ta jest narodową rasą norweską i jest używana do tropienia i osaczania grubej zwierzyny.

Z Norwegii przywiozłem dwa szczeniaki mieszańce pomiędzy elghundem i buhundem psem pasterskim i stróżującym. Psy przypominały wielkością i budową elghunda, ale kolor sierśći miały zbliżony do drugiej rasy. Reni nazwany podobnie jak wyspa z której pochodził był uroczym szpicem o przemiłym łagodnym charakterze i dużych predyspozycjach do psich sportów, których u nas jeszcze wtedy nie było. Przeżył razem ze mną 14,5 roku. W wieku 7 lat dostał do towarzystwa suczkę ekghunda o imieniu Cyga sprowadzoną z wielkiej Brytanii. A od 2002 roku obu psom towarzyszy piękna kotka brytyjska Cleo z hodowli Nilfgaard*PL. Po odejściu Reniego do domu trafiła miniaturka akity, czyli skiba inu o imieniu Rewik, piesek żywiołowy, akceptujący tylko kilka osób i bardzo dominujący w stosunku do innych psów i zwierząt.

Jednak moim marzeniem od dawna było posiadanie psa o dużych skłonnościach do pracy z człowiekiem i chętnego do psich sportów. I tak pomyślałem o border collie.

Created by Diamond Studio :: All right's reserved :: Copyright M.Jabłoński
Home | O mnie | Moje pierwsze psy | Border Collie | Moja Borderka - Nami | Szczenięta | Poprzednie mioty | Linki